Ny i diskgolf
Gratulerer med å ha funnet denne fantastiske sporten! Det offisielle navnet er Diskgolf, men mange kaller idretten vår også for Frisbeegolf.
Her finner du et utvalg disker vi anbefaler til helt nye spillere. Vi anbefaler å velge en putter, en midrange og en fairwaydriver som dine første disker. Hvis du vil begrense kostnadene eller er usikker på om dette er noe du vil fortsette med så klarer du deg helt fint med en disk også. Hvis du velger å få for en disk så anbefaler vi en midrange.
Alle disker merket med grønt lettkastet merke passer fint til nye spillere. Hvis du vil ha et bredere utvalg enn det du finner nedenfor så kan du klikke deg inn i kategoriene putter, midrange eller fairwaydriver.
Putter | Speed 1-4
Midrange | Speed 4-6
Fairwaydriver | Speed 6-10
Driver | Speed 9-14
Speed (1 til 15)
Speed sier noe om hvor raskt disken skjærer gjennom lufta. Jo raskere disken er jo høyere tall. En disk med høy speed er vanskeligere å kontrollere enn en disk med lav speed. En rask disk vil heller ikke gå langt hvis du ikke klarer å kaste den raskt/hardt nok. For å få en disk med høy speed til å fly som den er designet så trenger du med andre ord å få mye fart og spinn inn i disken. Til nye spillere så anbefaler vi maks 9 i speed på din første driver. Gjerne speed 6-8 hvis man ikke har så mye trøkk i armen. Hvis man kommer fra en sportsbakgrunn eller kaster forehand så kan man vurdere å gå opp til speed 11. Vær oppmerksom på at jo høyere speed en disk har jo tydeligere vil turn og fade gjøre seg gjeldende.
Glide (1 til 7)
Glide forteller deg hvor mye oppdrift disken har. Jo høyere tall jo mer oppdrift. Nye spillere har en tendens til å ikke få så mye fart inn i disken og vi anbefaler derfor nybegynnere å velge en disk med mye glide. Hvis du får mye fart inn i disken så kan det være en "ulempe" med mye glide. Mye fart i kastet med en disk med mye glide gjør at man kan miste litt kontroll både på turn, retning og hvor langt disken går. Gode spillere går gjerne litt ned i glide på diskene sine for å få mer kontroll. De får uansett nok fart inn i disken til at de klarer å kaste så langt som hullet krever.
Turn (+1 til -5)
Turn sier noe om hvor mye en disk svinger mot rotasjonen sin i starten av kastet. Hvis du kaster backhand med høyre hånd så vil en høy negativ turn gjøre at disken svinger mot høyre til den mister fart og rotasjon. Jo mindre fart du får inn i disken jo mer negativ turn vil du ha (-3 til -5). Du vil da kunne få et kast som først går mot høyre før den kommer inn igjen til venstre når den mister fart og rotasjon. Denne flygebanen vil maksimere lengden din på diskgolfbanen. Hvis man får mye fart inn i disken, eller hvis det blåser mye motvind så anbefales det å kaste en disk med mindre turn (0 til -2). En disk med mindre turn vil gi deg litt mindre potensiell lengde men mer kontroll over kastet ditt.
Fade (0 til 5)
Fade forteller oss hvor mye disken svinger med rotasjonen sin når den mister spinn og fart. For en som kaster backhand med høyre hånd så vil en disk med mye fade (3-5) svinge tidligere og skarpt mot venstre. Vi anbefaler derfor nye spillere og velge en disk med lite fade. Gjerne en fade på 0-2 avhengig av hastigheten til disken. Gode spillere har ofte flere variasjoner av fade på diskene sine for å kunne manipulere forskjellige linjer ute på banen ved hjelp av vinkelen man slipper disken i. Det er med andre ord mye å lære seg så det er bare å kaste seg ut i det først som sist.
Takk til Lars ved Krokhol Discgolf Course for god innføring.